CODZIENNIE JEDEN

WSPÓLNY POSIŁEK

 Czy wiesz, jaki jest najlepszy „czworonożny przyjaciel rodziny”? Nie mówię o psie… To STÓŁ! Przy nim możemy rozmawiać, poznać rodzinne historie i celebrować tradycje. Wykorzystaj jeden smaczny posiłek dziennie do budowania relacji. Zapach i klimat wywabią z pokoju nawet nastolatka!

Stół w domu jest nie tylko miejscem, gdzie spożywamy posiłki, ale jego celem jest stanowić centrum życia rodzinnego. Rosnące tempo życia sprawia, że trudno nam się spotkać choć raz dziennie przy smacznym jedzeniu i zatrzymać się na chwilę, by podzielić się radościami i troskami, dać innym swój czas, okazać zainteresowanie oraz zacieśnić przyjaźń między rodzicami a dziećmi. Warto wykorzystać smaki i zapachy, by stworzyć niepowtarzalny klimat, który na zawsze pozostanie we wspomnieniach i zbuduje rodzinną tradycję.

Stawiając na stół – budujesz relacje na przyszłość

Wspólny posiłek łączy rodzinę, a czas spędzony w miłej atmosferze – zaprocentuje w przyszłości

Jeden wspólny posiłek dziennie to doskonała okazja, by nauczyć dzieci czegoś nowego, porozmawiać o tym, co się wydarzyło lub po prostu pożartować sobie, by rozładować napięcia z całego dnia. Ciekawym pomysłem może być nie tylko włączenie dzieci w przygotowania, ale także w ustalenie menu. Starsze dzieci mogą też samodzielnie zrobić zakupy albo przyrządzić coś według znalezionego przepisu. Oddanie mocy sprawczej naszym pociechom zbuduje ich pewność siebie, nauczy zaradności, kreatywności, a przede wszystkim wytworzy niepowtarzalną relację z nami – rodzicami.

Jeden wspólny posiłek – tak wiele korzyści

W procesie wychowania naszych dzieci każdą sytuację możemy traktować jako okazję wychowawczą

Czas spędzony przy obiedzie czy kolacji może być nie tylko przyjemnością, ale też doskonałą okazją do pogłębiania relacji lub po prostu nauczenia dzieci konkretnych umiejętności. Wspólny posiłek i dyskusje, które się w jego trakcie toczą, to świetne warunki, by kształtować dobre nawyki: słuchania siebie nawzajem, nie przerywania innym podczas mówienia, czekania na swoją kolej, uprzejmości w zwracaniu się do siebie, umiarkowania.

Warto wykorzystać ten czas, kiedy dzieci są małe, by je kształtować i wzajemnie się poznawać. A gdy już staną się nastolatkami, będą miały pewność, że wychowują się w domu, w którym najważniejsze są relacje i wspólne spotkania, w czasie których można ze sobą porozmawiać i zostać wysłuchanym.

Sprawdzone rady:

 Ustalcie wspólnie stałą godzinę posiłku, dostosowaną do aktywności waszej rodziny

 Wyznaczcie plan minimum – na początek niech to będą 2-3 wspólne posiłki w tygodniu

 Zróbcie dyżury – kto danego dnia przygotowuje posiłek, a kto sprząta – może będą to dyżury w parach?

 Postarajcie się, żeby potrawy były smaczne, takie, które lubicie wszyscy, i ładnie podane – kwiaty lub zapalona świeca będą miłym akcentem

 Ustalcie zasadę, że podczas posiłku każdy wypowiada się na zadany temat, np. Co dziś spotkało mnie dobrego/ śmiesznego…

Poznaj pozostałe sposoby na skuteczne wychowanie dziecka:

ZNAJDŹ CODZIENNIE 7 MINUT NA ROZMOWĘ Z DZIECKIEM

Zobacz więcej

ZADBAJ O OBOWIĄZKI DZIECKA

Zobacz więcej

SMARTFON NIECH ZOSTANIE W DOMU

BEZPIECZNE ŚRODOWISKO

Zobacz więcej

CODZIENNIE JEDEN WSPÓLNY POSIŁEK

Zobacz więcej

RANDKUJ Z ŻONĄ/MĘŻEM JAK NAJCZĘŚCIEJ

Zobacz więcej