BEZPIECZNE

ŚRODOWISKO

Zastanawiasz się, jak stworzyć dobre i kreatywne otoczenie dla Twojego dziecka? Nie jesteś sam! Wielu rodzicom również zależy na tym, by ich pociecha poprzez zabawę uczyła się współpracy, rywalizacji i pomagania sobie, a także stosowania się do zasad i przyjmowania porażek. Nawiąż kontakt z rodzinami, które wyznają podobne wartości i wspólnie inspirujcie Wasze dzieci.

Zyskasz wsparcie i przyjaciół na wiele lat.

Rodzice a wychowanie

ZBUDUJ I ZACHOWAJ SWÓJ AUTORYTET

Dziecko nieświadomie uczy się przez naśladowanie, dlatego rodzice powinni najpierw koncentrować się na działaniach adresowanych do siebie nawzajem, a potem bezpośrednio do dziecka.

Rodzice pozornie „doskonali” utrudniają dziecku poznawania świata. Zamiast stwarzać pozory, warto w sposób wyważony rozmawiać z dzieckiem o trudnościach i wątpliwościach. To buduje zaufanie i wzmacnia więź. Szczerość rodziców ułatwia dzieciom funkcjonowanie w realnym świecie, który trzeba przedstawiać krytycznie i dzielić się odpowiednim komentarzem na temat rozgrywających się wydarzeń.

W wychowaniu dzieci nie chodzi o ich nienaganne zachowanie i sposób odnoszenia się do innych, ale w głównej mierze o cierpliwe ukierunkowywanie rozwoju, które musi trwać mniej więcej 18 lat 😊

Grupy rówieśnicze a wychowanie

WYKORZYSTAJ SWÓJ AUTORYTET

Koleżanki i koledzy już od przedszkola odgrywają ważną rolę w życiu Twojego dziecka. Zabawa w szkole, na zajęciach dodatkowych oraz w czasie wolnym znacząco wpływa na zachowanie Twojego dziecka. Wpływ rówieśników rośnie wraz z wiekiem, a Twój nastolatek chętnie i szybko będzie przejmował normy zachowania, ideały i pojęcia moralne grupy, do której należy.

Ty też jako rodzic możesz „należeć” do tej grupy. Jesteś pierwszym wychowawcą Twojego dziecka, więc wzorce i wartości, w które wyposażysz swoje maleństwo, będą kroczyć z nim w dorosłość.

W jaki sposób zatem wychowywać? Dawać doświadczać i uczyć dokonywać właściwych wyborów spośród wielu możliwości, a do tego niezwykle potrzebna jest umiejętność rozróżniania dobra i zła.

Jak mądrze wspierać grupę rówieśniczą Twojego dziecka?

 Zachęcać do bezinteresownych działań na rzecz osób potrzebujących.

 Inspirować, by grupa planowała sobie konkretne przedsięwzięcia i je realizowała.

 Budzić zmysł krytyczny i uczyć selekcjonować treści, z którymi grupa się spotyka.

Poznaj pozostałe sposoby na skuteczne wychowanie dziecka:

ZNAJDŹ CODZIENNIE 7 MINUT NA ROZMOWĘ Z DZIECKIEM

Zobacz więcej

ZADBAJ O OBOWIĄZKI DZIECKA

Zobacz więcej

SMARTFON NIECH ZOSTANIE W DOMU

BEZPIECZNE ŚRODOWISKO

Zobacz więcej

CODZIENNIE JEDEN WSPÓLNY POSIŁEK

Zobacz więcej

RANDKUJ Z ŻONĄ/MĘŻEM JAK NAJCZĘŚCIEJ

Zobacz więcej