ZADBAJ O OBOWIĄZKI

DZIECKA

Drobne, ale cykliczne obowiązki uczą systematyczności i odpowiedzialności. Dzięki nim Twoje dziecko poczuje się ważne i potrzebne.
Wspólnie ustalcie grafik drobnych spraw domowych jak wynoszenie śmieci, odkurzanie czy nakrywanie do stołu. Zobaczysz, że Twoje dziecko świetnie sobie z tymi pracami poradzi! 

A przy tym wzrośnie jego poczucie własnej wartości. Nie zapomnij o pochwałach!  

Obowiązki – droga do samodzielności i empatii

DZIECKO, KTÓRE MA OBOWIĄZKI DOMOWE BARDZIEJ DOCENIA PRACĘ INNYCH I UCZY SIĘ SYSTEMATYCZNOŚCI

Wkład dziecka w obowiązki domowe często nie jest duży – zwykle rodzic daną rzecz zrobiłby szybciej i dużo dokładniej. Ale nie o to w tym wszystkim chodzi. Naszym celem – długofalowym – jest to, żeby dziecko powoli nauczyło się konkretnych umiejętności, ale także (a może przede wszystkim!): odpowiedzialności, wdzięczności i cierpliwości. Zadaniem rodzica jest pokazać, wspierać, podpowiadać, ale nie wyręczać. Efekty przyjdą na pewno – nasze dziecko będzie bardziej zorganizowane, chętne do pomocy, wzrośnie jego poczucie własnej wartości. A jego praca stanie się z czasem realnym wkładem w dbanie o dom i swoją rodzinę.

Im wcześniej, tym lepiej

DOWIEDZIONO, ŻE LUDZIE, KTÓRZY MIELI STAŁE OBOWIĄZKI W DZIECIŃSTWIE – W DOROSŁYM ŻYCIU SĄ BARDZIEJ ZARADNI I PEWNI SWOICH UMIEJĘTNOŚCI

Rodzice często chcą oszczędzić swoim dzieciom trudów dnia codziennego. Wychodzą z założenia, że dzieciństwo powinno być beztroskie, a jedynymi obowiązkami dziecka – szkoła i zajęcia dodatkowe. Musimy jednak pamiętać, że wychowujemy dzieci do dorosłości – chcemy, żeby były samodzielne, zaradne, potrafiły zadbać o siebie i swoich najbliższych. Najlepszą nauką takiej postawy są drobne, codzienne obowiązki, które każde dziecko może wykonywać od małego. Już dwulatek potrafi sprzątać klocki czy nakryć do stołu. Z czasem podnosimy stopień trudności, a nasze dziecko dostaje od nas komunikat: jesteś świetny w tym, co robisz, mogę na tobie polegać!

Garść praktycznych porad:

 

Ustalając obowiązki, skonsultuj je z dziećmi. Zróbcie rodzinne zebranie, zastanówcie się wspólnie, co w domu jest do zrobienia i sprawiedliwie rozdzielcie zadania.

 

Pamiętaj, żeby obowiązki dostosować do wieku i możliwości dzieci.

  

Jako rodzice – włączcie się w obowiązki, np. w dni parzyste tata robi II śniadanie, w nieparzyste: dziecko – twój przykład znacznie zwiększy jego motywację!

 

Dobrze, żeby na obowiązki spojrzeć z perspektywy dziecka: czy półki, na które ma odkładać naczynia ze zmywarki nie są za wysoko? Może odkurzacz jest zbyt ciężki i trzeba kupić lżejszy? Warto czasem przeorganizować otoczenie – być może mała zmiana da wielkie efekty.

 

Chwal i doceniaj swoje dziecko jak najczęściej!

Poznaj pozostałe sposoby na skuteczne wychowanie dziecka:

ZNAJDŹ CODZIENNIE 7 MINUT NA ROZMOWĘ Z DZIECKIEM

Zobacz więcej

ZADBAJ O OBOWIĄZKI DZIECKA

Zobacz więcej

SMARTFON NIECH ZOSTANIE W DOMU

BEZPIECZNE ŚRODOWISKO

Zobacz więcej

CODZIENNIE JEDEN WSPÓLNY POSIŁEK

Zobacz więcej

RANDKUJ Z ŻONĄ/MĘŻEM JAK NAJCZĘŚCIEJ

Zobacz więcej