POZWÓL DZIECKU

SAMODZIELNIE NOSIĆ PLECAK

Kiedy i jak zacząć pracę nad samodzielnością? Czy nie lepiej wyręczyć dziecko i spełnić jego zachcianki? Przecież to wydaje się łatwiejsze i szybsze. No właśnie… tylko wydaje. 
Uwierz w potencjał swojego dziecka i zacznij od małych rzeczy – nie noś za niego plecaka, pozwól mu samodzielnie odrobić pracę domową, ubrać się czy spakować do szkoły. Daj mu przestrzeń na rozwinięcie swoich możliwości, wychowuj tu i teraz, małymi krokami do wielkich rzeczy. 

Dlaczego Pozwalamy
Dziecku Nosić Plecak Samodzielnie?

ABY WZMOCNIĆ SAMODZIELNOŚĆ I ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Samodzielność jest naturalną potrzebą rozwojową każdego dziecka.

Nadmiernie troskliwi dorośli pragną uchronić dzieci przed wszelkimi trudnymi sytuacjami, skąd bierze się skłonność do wyręczania swoich dzieci. Najpierw dotyczy to czynności samoobsługowych, później samodzielnego poszukiwania rozwiązań własnych problemów. Wychowywać dziecko mądrze to stawiać mu wymagania, oczywiście odpowiednie do wieku i możliwości.

Pozwolenie dziecku na noszenie plecaka do szkoły, odrabianie pracy domowej, ubieranie się to pierwsze kroki w kierunku rozwijania odpowiedzialności za swoje czyny i umiejętności radzenia sobie z wieloma czynnościami bez pomocy otoczenia.

Myślenie Krytyczne od Małego

JAK SAMODZIELNOŚĆ WSPIERA ROZWÓJ UMIEJĘTNOŚCI PROBLEMOWYCH

Każda własnoręcznie wykonana rzecz, wymyślona idea, ale także przeżycie, rozwijają umiejętności dziecka, kształtują tożsamość, dają poczucie satysfakcji, dostarczają wiedzy o sobie i o świecie. Jeżeli dziecko samo musi wykonywać różne czynności, zmusza go to do skoncentrowania uwagi, uczy też jej podzielności i sprzyja zapamiętywaniu.

Samodzielne dziecko to w przyszłości samodzielny dorosły. To człowiek pewny siebie i swoich sił, otwarty na nowe możliwości, który poradzi sobie z różnymi wymaganiami, jakie stawiać będzie przed nim życie. Ktoś, kto będzie umiał w pełni wykorzystać swój potencjał.

Jak wspierać dziecko w rozwoju samodzielności?

 Pomagaj tylko wtedy kiedy to konieczne

Dziecko wyręczane przez rodziców szybko uczy się tego, że ktoś zrobi coś lepiej i szybciej, dlatego w rezultacie przestaje wykazywać inicjatywę.

 Zapewnij dziecku czas, bądź cierpliwy

Każde dziecko potrzebuje innego czasu na uzyskanie pełnej samodzielności, potrzebuje podejmowania wielu prób oraz tolerancji ze strony dorosłego na „przejściowy bałagan”

 Pozwól popełniać błędy

Dziecko musi mieć możliwość na poznanie swoich możliwości i ograniczeń. Wspierać je w razie porażki, namawiać do kolejnych prób, nie odbierać nadziei. Przypominać dziecku jego sukcesy i emocje z nimi związane.

 Zauważ i doceniaj wysiłek dziecka

Chwal każdy przejaw jego samodzielności i inicjatywy. Unikaj ogólnikowych ocen i pouczania, udzielaj konkretnych informacji, proponuj dziecku wybór
i zaakceptuj go.

 Współpracuj z nauczycielami dziecka

Osiągnięcia wypracowane przez nauczycieli powinny być kontynuowane w domu - możesz wtedy liczyć na szybsze efekty.

 Obdarz bezwarunkową miłością i akceptacją

Dziecko, które będzie miało poczucia, że jest kochane, wyjątkowe i akceptowane, będzie chciało podejmować nowe wyzwania, będzie chciało poznawać świata.

Poznaj pozostałe sposoby na skuteczne wychowanie dziecka:

ZNAJDŹ CODZIENNIE 7 MINUT NA ROZMOWĘ Z DZIECKIEM

Zobacz więcej

ZADBAJ O OBOWIĄZKI DZIECKA

Zobacz więcej

SMARTFON NIECH ZOSTANIE W DOMU

BEZPIECZNE ŚRODOWISKO

Zobacz więcej

CODZIENNIE JEDEN WSPÓLNY POSIŁEK

Zobacz więcej

RANDKUJ Z ŻONĄ/MĘŻEM JAK NAJCZĘŚCIEJ

Zobacz więcej